×

umów się na spotkanie

Kuchnia doskonała, czyli jak ją zaplanować bez błędów.

Marzysz o pięknej, a jednocześnie funkcjonalnej kuchni? Chcesz wiedzieć jak ją zaplanować, aby była ergonomiczna i jednocześnie świetnie się prezentowała? Plan kuchni doskonałej wymaga dobrego przygotowania, dlatego też zobacz czego unikać, a na co zwrócić szczególną uwagę projektując kuchnię.

Trójkąt roboczy, czyli strefy w kuchni.

Urządzając kuchnię myśl ergonomicznie. Podziel przestrzeń na strefy: spożywczą, przechowywania, mycia, przygotowywania oraz gotowania. Za prawidłowe połączenie tych wszystkich stref odpowiada tzw. „trójkąt roboczy”, w skład którego wchodzi lodówka, zlew oraz płyta elektryczna lub gazowa. Tak zaplanuj ich rozmieszczenie, aby w łatwy sposób móc wyjąć produkt z lodówki, przygotować go przy zlewnie (np. obrać i umyć), a następnie włożyć do garnka i przyrządzić. Trójkąt roboczy będzie najbardziej funkcjonalny, gdy przedzielisz go blatami roboczymi o minimalnej szerokości 40-60cm.

Wysokość blatów kuchennych.

Niezwykle ważna kwestia dla każdego użytkownika kuchni. Wysokość blatu roboczego dostosuj do wysokości dorosłych użytkowników. Optymalna wysokość oscyluje pomiędzy 85-90cm licząc od wykończonej podłogi. Blaty zamontowane na odpowiedniej wysokości sprawią, że będziesz komfortowo korzystać ze swojej kuchni przez długi czas.

Kuchenna elektryka.

Pamiętaj, że nieodzownym elementem wygodnej kuchni jest łatwy i bezpieczny dostęp do zamontowanych w niej sprzętów elektrycznych. Duża ilość wyposażenia AGD wymaga całkiem sporej ilości gniazdek elektrycznych. Jeśli masz ekspres do kawy, czajnik elektryczny, blender, robot kuchenny i inne sprzęty elektryczne, pamiętaj o odpowiedniej ilości gniazd nablatowych. Ponadto zmywarka, płyta elektryczna, piekarnik i lodówka również potrzebują zasilania elektrycznego, które warto zamontować nie za sprzętem, ale w sąsiadującej szafce. Dzięki temu zawsze będziesz mieć do nich łatwy dostęp w przypadku awarii.

Solidność to podstawa.

Inwestując w zabudowę kuchenną pamiętaj, że zazwyczaj jest to inwestycja na lata. Dlatego też warto dobrze zastanowić się z jakich materiałów kuchnia ma zostać wykonana. Na rynku jest szereg różnych materiałów w różnych przedziałach cenowych, począwszy od płyt wiórowych laminowanych, przez mdf lakierowany czy choćby płyty akrylowe. Bardzo ważne jest co zastosujesz na blatach, które będą najbardziej obciążone przy częstym przygotowywaniu posiłków. Na rynku dostępne są blaty laminowane, kompaktowe, drewniane, kamienne czy ze spieków kwarcowych.

Wygląd kuchni.

Oprócz funkcjonalności kuchni równie ważny jest jej wygląd. Zanim podejmiesz decyzję o kolorze szafek, czy wyglądzie blatu warto przejrzeć zdjęcia w internecie bądź magazyny wnętrzarskie z inspiracjami. Dzięki temu dużo szybciej przekonasz się czy preferujesz kuchnie jasne, np. w pastelowych kolorach, czy raczej ciemne bardziej charakterystyczne. Poświęcenie czasu na dogłębne określenie swoich potrzeb, wymagań i preferencji będzie gwarancją dobrze zaplanowanej i estetycznej kuchni.

powrót