Czy zastanawialiście się kiedyś z czego najlepiej budować dom? Jakie materiały murowe są tymi najlepszymi? Które są „najcieplejsze”, solidne i bezpieczne?
W tym artykule omówimy wszystkie kwestie. Zaczynamy!
Na rynku znajdziemy mnóstwo przeróżnych materiałów murowych, które możemy wykorzystać do budowy ścian naszego wymarzonego domu. Są cegły, pustaki, bloczki, duże i małe, białe i czerwone. Polacy wciąż najchętniej wybierają domy murowane i odwiedzając naszą inwestycję reagują entuzjastycznie: „O! Budujecie z czerwonego!”
My wtedy odpowiadamy: „tak z czerwonego, bo solidność i trwałość zastosowanych do budowy materiałów to gwarancja bezpieczeństwa Waszego domu.”
Zatem dlaczego czerwony pustak jest tak lubiany przez wszystkich? Otóż, ceramika jest najchętniej wybierana przez klientów, ze względu na jej naturalne pochodzenie – powstaje przecież z gliny!
Pustaki ceramiczne Porotherm (producent Wienerberger) to przede wszystkim świetna izolacyjność termiczna powstała wskutek poryzacji pustaków. Dzięki temu procesowi materiał stał się „cieplejszy” i bardziej precyzyjny wymiarowo, co przekłada się na jego dużą akumulację cieplną. Ściany wykonane z tych materiałów są po prostu cieplejsze, poryzacja pomaga utrzymać stabilną wilgotność powietrza zbliżoną do tych naturalnych, dzięki czemu dom szybko się nagrzewa i długo akumuluje ciepło. Domy zbudowane z pustaków ceramicznych są ciepłe i ekonomiczne w ogrzewaniu.
Mikropory utworzone w procesie poryzacji wolno oddają ciepło uciekające z domu za sprawą szczelin i porów, które utrzymują nagrzane powietrze wewnątrz pustaka. W zimie zabezpieczają nasze wnętrza przed zbyt szybkim wychłodzeniem, natomiast w lato przed ich przegrzaniem. Im większą zdolność akumulowania i utrzymania ciepła mają ściany budynku, tym stabilniejsze i bardziej komfortowe warunki panują w pomieszczeniach, zarówno zimą, jak i latem.
Ściany wykonane z pustaków ceramicznych swobodnie „oddychają”, gdyż są paroprzepuszczalne. Mają zdolność do przepuszczania pary wodnej, co blokuje możliwość zawilgocenia ścian i rozwoju niebezpiecznych dla zdrowia grzybów i pleśni. Nadmiar wilgoci jest usuwany z wnętrza domu, dzięki mikrosporom utworzonym w wyniku poryzacji.
Pustaki wypalane są z gliny, w bardzo wysokiej temperaturze – około 900 °C, ten proces sprawia że stają się materiałem suchym i pozbawionym wilgoci technologicznej.
Jako Senn Development wybieramy tylko solidne, certyfikowane i sprawdzone rozwiązania.