Dziś wnioskując o kredyt hipoteczny Bank daje nam możliwość wyboru pomiędzy oprocentowaniem zmiennym a stałym. Większość klientów nie wie, która opcja jest dla nich lepsza. Porównajmy różnice.
Oprocentowanie zmienne:
Przeważająca większość kredytów udzielanych w Polsce (co najmniej 90%) opiera się na aktualnej stawce WIBOR (3 lub 6 miesięcznej) i marży Banku, która jest ustalona i zapisana na stałe w umowie kredytowej.
Kredytobiorca płaci większe raty jeśli stawka WIBOR rośnie (obecna sytuacja na rynku) a w przypadku spadku stawki WIBOR wysokość raty spada.
Minusem tej opcji jest brak limitu dla wzrostu raty. Dla przykładu w 2004 roku był na poziomie 7%
Oprocentowanie stałe:
Zgodnie z rekomendacją KNF z lipca 2021 wszystkie Banki muszą posiadać w swojej ofercie również oferty z oprocentowaniem stałym na okres min 5 lat. Wybierając ten rodzaj oprocentowania Kredytobiorca ma pewność stałej niezmiennej raty jak i oprocentowania przez min. 5 lat. Są Banki, które proponują taką opcję na okres nawet 10 lat.
Oferty ze stawką stałego oprocentowania na moment składania wniosku są trochę droższe niż stawka z opr zmiennym.
Minusem tej opcji jest brak możliwości przejścia na opr zmienne przez ustalony okres (5 – 10lat) w przypadku, kiedy WIBOR się zmniejsza, a Twoje raty mogłyby wtedy być niższe.
Którą opcję wybrać dla siebie?
Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie, czy wolisz płacić trochę więcej ale mieć gwarancję niezmienności raty czy jednak wolisz zaryzykować ale wiesz, że Twoje dochody sa na tyle duże, iż w przypadku wzrostu raty będzie Cię na nią stać.
Konrad Ruszczyk
796 09 65 00
perfect.ruszczyk@wp.pl
Doradca kredytowy rekomendowany przez zespół Senn Development.